Seki-portretShihan Shoji SEKI urodził się 6 marca 1950 w prefekturze Yamagata (Japonia). Absolwent Uniwersytetu Technologii Przemysłowych Musashi. W 1973 roku, po zdobyciu stopnia 2 dan, rozpoczął pracę jako instruktor w Hombu Dojo  i od tego czasu zajmuje się profesjonalnie aikido.

Obecnie jest jednym z najbardziej szanowanych i najstarszych nauczycieli w Hombu Dojo. Prowadzi zajęcia dla grup ogólnych, kurs Akademii Aikido, nadzoruje szereg uniwersytetów i firm. Shihan Seki działa również bardzo aktywnie na arenie międzynarodowej, prowadzi seminaria i warsztaty w wielu krajach, regularnie odwiedza Stany Zjednoczone, Brazylię, Peru, Rosję, Polskę, Izrael, Australię, Indonezję i in.. Po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1995 roku jako szef delegacji instruktorów z Hombu Dojo, a następnie w 1997 (również jako członek delegacji)  i 2001 jako gość honorowy obchodów 10 – lecia Centrum Aikido Aikikai w Warszawie. W 2011 roku Sensei Seki ponownie odwiedził Polskę jako gość specjalny obchodów 20 – lecia CAA w Warszawie i od tego czasu jest co roku zapraszany do Polski na seminarium w czasie majówki (Haru Gasshuku).

W styczniu 2014 roku podczas uroczystości Kagamibiraki  Shihan Shoji Seki otrzymał stopień 8 dan.

Shihan Seki jest niezwykle skromnym człowiekiem. Najważniejszy jest dla niego dobry, sumienny trening i nieustanna praca nad zdobywaniem doświadczenia. Aikido które prezentuje jest połączeniem dynamiki i szybkości z dokładnością i dbałością o partnera.